Terapie EMDR 

"Trauma je součástí života, nemusí však být doživotním trestem. Trauma lze nejen léčit, ale s vhodným vedením a podporou může být i transformující. Trauma má potenciál být jednou z nejvýznamnějších sil pro psychologické, sociální a duchovní probuzení a vývoj." 
― Peter A. Levine
 

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) je na vědeckých důkazech založený terapeutický přístup. Vychází z předpokladu, že náš nervový systém má přirozenou schopnost zprácovávat i náročné situace. Pokud je ale situace zahlcující, vzpomínka na ni se uloží v jiných strukturách mozku a podněty připomínající tuto vzpomínku mohou vyvolávat pocity úzkosti, deprese, tělesného napětí a jiné symptomy spojené s reakcí na nebezpečí. EMDR pomocí bilaterální stimulace pomáha uložit vzpomínky funkčním způsobem a obnovovat přirozenou samoléčivou schopnost nervové soustavy. 

Jak terapie EMDR funguje?

Když zažijeme náročnou situaci, náš mozek má několik mechanizmů, jak ji přirozeně zpracovat. Jedním z nich je například zpracování ve spánkové fázi zvané REM (rychlý pohyb očí). Pokud tyto běžné mechanismy nestačí, vzpomínka na danou situaci se neuloží funkčně a následně podléhá spouštěčům (triggerům) – opakovaně se nevědomě aktivuje (flashback) a produkuje prožívání, přemýšlení a jednání založené na tomto minulém prožitku. V EMDR pomocí bilaterální stimulace imitujeme REM fázi spánku, která je zodpovědná za konsolidaci vzpomínek a jejich funkční uložení. Zároveň dochází k bezpečnému znovuprožití tíživé události, díky kterému nervový systém rozezná, že jde opravdu o pouhou vzpomínku. Nezřídka se ve zpracování stává, že prožijeme reparační scenář.

Jak terapie EMDR probíhá?

EMDR práce probíhá v několika krocích. V prvním kroku se prostřednictvím povídání o tom, co Vás trápí, dostáváme k porozumění hlavním problémům a jejim kořenům. Sbíráme informace o tom, jakým způsobem současné problémy mohou souviset s minulými zážitky. Tato fáze může trvat jedno sezení, ale i několik měsíců, v závislosti na tom, jaké informace jsou k dispozici a jaká je kapacita na jejich propojování.

Druhý krok - práce se  zdroji - zahrnuje podporu vnitřních zdrojů pomocí prozkoumávání toho, co Vám pomáha, když se dostanete do rozrušení. Může obsahovat imaginativní techniky se stimulací nebo práci s tělem, jako třeba dechová cvičení, nebo stimulaci nervového systému.

Třetí krok je samotné zpracování vzpomínek pomocí bilaterální stimulace. Postřednictvím definice vzpomínky se navodí kontakt s traumatickou neuronální síti a pomocí bilaterální stimulace se vzpomínky zpracují a uloží funkčním způsobem. S každou vzpomínkou nebo aspektem vzpomínky sa pracuje samostatně.

Videa